Rewolucyjne zmiany

 

 

Ze wzrostem zmian na rynku pracy, rośnie także znaczenie działu HR. Rekruterzy mają za zadanie pozyskać odpowiednich kandydatów, ale czerpiąc ze swojego doświadczenia i wiedzy w branży stają się także doradcami w kwestii strategii, marketingu i organizacji firmy. Wymaga to odwagi i nowego podejścia by móc zastosować nowe rozwiązania przynoszące satysfakcjonujące wyniki. Obecnie internet jest nieodzownym elementem rozwoju w pracy, nauce, rozrywce i komunikacji ze społeczeństwem lokalnym czy międzynarodowym, a za tym idą nowatorskie aplikacje i systemy. 
Sposób rekrutacji także nieustannie przechodzi przez proces przemian. Pożądane są nowe formy rekrutacji oparte na technologii mobilnej i cyfrowej, które automatyzują pracę i przyciągną nowych pracowników. Dlatego działając w środowisku HR, idziemy z duchem czasu i stawiamy na innowacyjne środki przekazu, które ułatwiają i przyśpieszają proces pozyskiwania kandydatów i ich zatrudnienia.
Tradycyjne ogłoszenia i portale z ofertami już nie wystarczą. Efektywna forma rekrutacji wymaga indywidualnego podejścia do każdego kandydata z wykorzystaniem niekonwencjonalnych narzędzi i znajomość różnych środowisk. 

 

 

Innowacyjność - dlaczego jest taka ważna?

 

 

To właśnie innowacyjność decyduje o tym czy wyróżniamy się na rynku. 
To nic innego jak kreatywność, oryginalność czy przedsiębiorczość oraz wykorzystywanie najnowszych technologii. Innowacja jest receptą na ułatwienie przedsięwzięć organizacji, zwiększenie efektywności firmy i budowanie silnej marki na rynku, a co więcej zwiększa zainteresowanie potencjalnych nowych pracowników.
Jak wiemy, potencjał tkwi w jednostce, co przekłada się na talent całego zespołu. 
Firmom zależy na ciągłym rozwoju, a w tej misji największą rolę odgrywają pracownicy. Im bardziej innowacyjne, rozwojowe jest miejsce zatrudnienia tym bardziej zmotywowana i gotowa do działania jest jej załoga. 
W nowoczesnych biurach pracownicy pracują z poczuciem, że przynależą do miejsca o wysokiej renomie z naciskiem na potrzeby swojego personelu. Dzięki temu praca zespołu staje się bardziej wydajna, a ludzie są chętni do tworzenia oraz realizowania ciekawych projektów, podnosząc przy tym standard firmy.Innowacja jest zatem wejściem firmy na nowy poziom rozwoju.
Niestety, w większości miejsc pracy brakuje dostępu do innowacyjnych metod pracy. Częstymi problemami we wprowadzaniu unowocześnień w firmie jest strach przed nieznanym, brak kwalifikacji czy przywiązanie do tradycyjnych rozwiązań. Nie należy się bać takich zmian, warto w nie inwestować i rozwijać pole manewru, gdyż przyczynią się one do rozwoju firmy, a przede wszystkim zespołu, który jest sercem organizacji.