Opinie o pracodawcach – pełny przewodnik 2020 w dobie COVID-19

czarne zdjęcie z znakami zapytania, trzy pytajniki koloru pomarańczowego

Aktualny stan pandemii nie poprawia sytuacji na rynku pracy. Wielu ludzi z dużym doświadczeniem straciło swoje zajęcie ze względu na redukcję etatów lub upadłość firmy. Takie osoby przyzwyczajone do stałych i bezpośrednich kontaktów ze współpracownikami zdają sobie sprawę jak ważna jest atmosfera w pracy, podejście przełożonego, dodatki i benefity. W tej sytuacji coraz większą popularność zdobywają strony, które pozwalają użytkownikom na zamieszczanie opinii o pracodawcach.

Czy warto czytać opinie o pracodawcach?

Warto się zastanowić jak takie opinie powstają. Natura człowieka jest, mimo wszystko, bardzo prosta. Gdy jesteśmy wzburzeni, adrenalina krąży w naszych żyłach, to jesteśmy bardziej skłonni do działania, niestety negatywnego. Chcemy dokonać zemsty, sprawić żeby osoba, którą obwiniamy, poczuła się źle. Co wtedy robimy? Oczywiście piszemy negatywną opinię, nie patrząc, czy nasze słowa rzeczywiście oddają stan faktyczny. Dlatego na stronach typu GoWork znajdziemy często bardzo wylewne, negatywne opinie. Jak je postrzegać? Oczywiście, bardzo często zdarza się tak, że w takiej opinii znajduje się ziarenko prawdy. Jednak każdy jest inny, inaczej postrzegamy świat, więc kwestia, która wywołała tak negatywną reakcję u jednej osoby, u drugiej będzie całkowicie w porządku. Nie zniechęcajmy się, szukajmy dalej, zastanówmy się jak my byśmy zareagowali.

kobieta trzyma w lewej ręce telefon, prawą zapisuję coś w notesie

Pozytywne opinie = idealny pracodawca?

Niekoniecznie! W dzisiejszych czasach dostęp do mediów ma praktycznie każdy z nas, więc również właściciele firm i ich pracownicy mogą zamieszczać opinie, oczywiście przychylne dla nich i budujące pozytywny odbiór. Możemy znaleźć pięknie rozpisane referaty na temat tego, jak bardzo współpraca się udała. Jednak niejednokrotnie, są to tylko pobożne życzenia właścicieli, a nie faktyczne słowa osób, które skorzystały z oferty. Z drugiej strony, o pozytywną opinię w dzisiejszym świecie trudno, ludzie są ciągle zabiegani, w swoim odczuciu nie mają czasu na nic, a już na pewno nie myślą o tym, aby kilka słów napisać na stronie firmy, z której są zadowoleni. 

Jak wybrać dobrego pracodawcę?

Stąd w naszych głowach powstaje pytanie jak  znaleźć firmę, w której będziemy realizować swoje zawodowe ambicje, dobrze zarabiać i dobrze się czuć? 

 

Pewien obraz o firmie, możemy zebrać nie ruszając się z domu, poprzez sprawdzenie informacji dostępnych w sieci, a udostępnionych bezpośrednio przez pracodawcę:

  • Wejdźmy na stronę www  firmy, zobaczmy co proponują w oficjalnych kanałach przepływu informacji, poczytajmy o misji, wizji, może znajdziemy tam też wartości jakimi kieruje się nasz potencjalny pracodawca
  • Dobrym źródłem wiedzy jest również strona na facebook’u danej instytucji, gdzie można podpatrzeć jak wygląda codzienne życie organizacji: co w danym momencie dla firmy jest ważne, jaki projekt jest realizowany, oraz czy są organizowane wyjazdy lub wyjścia integracyjne dla pracowników, czy w tych wydarzeniach uczestniczą właściciele firmy, lub kadra kierownicza.

 

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli czytamy opinię  o pracodawcy w internecie zwracajmy uwagę na kilka rzeczy:

  • Zawsze sprawdzajmy czy kilka opinii jest dodanych w bardzo zbliżonym czasie. Nawet konkurencja lub była żona właściciela może oczerniać firmę dla własnych korzyści.
 
  • Czasem zdarza się, że jest widoczny adres IP, z którego była pisana opinia. Porównajmy je, ponieważ może się okazać, że są pisane z jednego komputera.
 
  • Plagą dzisiejszych czasów są boty, które automatycznie dodają opinię. Często jednak są one mało poprawne gramatycznie, przez co ciężko się je czyta.
 
  • Zdarzają się opinie, które są podpisane z imienia i nazwiska, a także jest dostępne zdjęcie. Zawsze możemy znaleźć czy taka osoba jest na facebook’u lub na LinkedIn. Opinie podpisywane własną tożsamością są zawsze bardziej przemyślane, a także jest mniejsze prawdopodobieństwo, że takie słowa są kłamstwem.

Koronawirus- jak wpłynie na warunki w firmie?

Dzięki ogólnokrajowej kwarantannie wiele osób przeszło na tryb pracy zdalnej. Pracodawcy mogli zauważyć, że taki sposób jest też korzystny dla nich. Nie muszą zapewniać dużego biura czy zaspokajać innych potrzeb pracownika, wynikających z jego przebywania w miejscu pracy. Dlatego już teraz możemy zauważyć coraz więcej ofert, które polegają na pracy zdalnej. 

Taki rodzaj pracy ma swoje plusy i minusy, nie musimy się wówczas martwić negatywną opinią o braku klimatyzacji czy innych niedogodnościach w biurze, ale już informacja o nadmiernych naciskach związanych z koniecznością realizacji planów, konsekwencjach braku ich realizacji czy wsparciu na jakie możemy liczyć w zdalnym działaniu, będzie miała dla nas znaczenie. 

Czytać opinie o pracodawcy czy nie?

Nasza rada jest prosta- czytajcie opinie, ale z głową. Nie bierzcie wszystkiego co jest napisane za pewne, pytajcie znajomych, próbujcie kontaktować się z firmą żeby zweryfikować swoje własne odczucia. Równocześnie miejcie w pamięci to, że każdy może mieć gorszy dzień 🙂

Jednocześnie warto zastanowić się czy napisanie opinii o naszym dotychczasowym pracodawcy, to rzeczywiście tak duży wysiłek. Może się okazać, że te pięć minut w autobusie będą idealne, aby pomóc komuś w znalezieniu jego wymarzonej pracy.

rysunek, na którym ręcę trzymają tablet, na którym widać pięć żółtych gwiazdek

#łączymyzawodowo

Spodobał Ci się ten artykuł ? Podziel tym z innymi! -->

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap nowych artykułów

Poprzednie artykuły

na zdjęciu po lewej stronie widoczny laptop, obok brązowy zeszyt

Praca wakacyjna

Sezon wakacyjny to idealny moment na swoją pierwszą pracę lub dorobienie w czasie studiów. Branża turystyczna  a co za tym idzie gastronomia przygotowują się na

Szukasz pracy?

Pobierz naszą aplikacje Shiftme i spełniaj się w nowym miejscu!

zdjęcie przedstawia brunetkę trzymającą długpis w ustach przy biurku