Praca wakacyjna

na zdjęciu po lewej stronie widoczny laptop, obok brązowy zeszyt

Sezon wakacyjny to idealny moment na swoją pierwszą pracę lub dorobienie w czasie studiów. Branża turystyczna  a co za tym idzie gastronomia przygotowują się na zwiększoną ilość odwiedzających a pracodawcy w związku z tym szukają pracowników tymczasowych. 

Praca dorywcza na wakacje - dla kogo?

Nikogo to nie zdziwi, że najczęściej z takiej formy pracy korzystają studenci oraz osoby młodociane, dla których jest to pierwsza praca w życiu. Praca dorywcza z samej nazwy oznacza, że nie jest na stałe. Jest głównie skierowana do młodych, którzy nie posiadają doświadczenia i chcą dorobić.

Co daje praca takim osobom? Oswojenie się z tym, co wolno a czego nie w pracy. Po drugie daje satysfakcję z zarobienia swoich pierwszych pieniędzy oraz umiejętność zarządzania finansami. Po trzecie uczy odpowiedzialności za swoje miejsce pracy oraz działania. Są to cenne umiejętności pomagające bez stresu i większą pewnością siebie wejść w dorosłe życie. Jeśli przy tym zdobędziemy kontakty oraz nowe przyjaźnie to super!

Praca wakacyjna dla młodych- jakie oferty pracy znajdziemy?

Najczęściej natkniemy się na pracę w gastronomii lub zbieranie owoców. Znajdziemy również oferty firm, które mają jednorazowo duże zlecenie i potrzebują dodatkowych pracowników na kilka dni. Mogą to być prace magazynowe na wykładanie towaru, inwentaryzacje czy praca na kasie. Poniższa grafika przedstawia niektóre z branż, gdzie możemy znaleźć najwięcej ofert na pracę tymczasową.

Oprócz pracy zarobkowej można udzielać się również w formie wolontariatu. Jednym z pomysłów jest wyprowadzanie psów sąsiadów lub pomoc w schronisku. Pamiętajmy jednak, że chociaż te miejsca bardzo potrzebują chętnych osób to wymaga to regularności. Przebywają tam istoty skrzywdzone przez ludzi, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość a z drugiej strony nie porzucić ich z dnia na dzień, gdy nabiorą do nas zaufania.

infografika przedstawiająca gdzie mozna znalezc prace wakacyjna https://shiftme.pl/kontakt

Studenci nie zawsze szukają jakiejkolwiek pracy, aby dorobić. Myśląc o swojej karierze rozglądają się za firmami powiązanymi z ich kierunkiem studiów, aby zdobywać pierwsze doświadczenia. Nie od dziś wiadomo, że najwięcej korzyści przyniosą poszukiwania praktyk lub staży już w czasie trwania studiów. Po pierwsze zweryfikujemy swoją wiedzę teoretyczną z praktyką a po drugie oswoimy się z rozmową rekrutacyjną oraz codziennymi obowiązkami w naszej przyszłej pracy.

Jeśli jako student napotykasz problem ze znalezieniem firmy odpowiadającej kierunkowi Twojego kształcenia, będziemy mieli na to rozwiązanie. Na stronie firmasolidarnazestudentami trwa właśnie konkurs dla firm, które dają szansę młodym osobom. Co to ma wspólnego ze studentami? Po zakończonym konkursie ukaże się ogólnodostępny wykaz firm, który będzie swego rodzaju drogowskazem, gdzie mogą ubiegać się o pracę lub staże w konkretnych branżach. Warto więc czekać na wyniki, aby przyspieszyć rozwój swojej kariery.

Praca wakacyjna a agencje pracy

Jeśli chcemy zatrudnić się na zbieranie sezonowych owoców za granicą i martwimy się o swoje bezpieczeństwo, z pomocą przychodzą agencje pracy. Pamiętajmy jednak, aby sprawdzić najpierw czy widnieje ona w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ).  

Gdy mamy już pewność co do legalności agencji możemy udać się do niej po pomoc w zatrudnieniu. Zadbają o godne warunki pracy, zakwaterowanie czy dojazd. Do podpisania umowy potrzebne jest zaświadczenie z uczelni, że jesteśmy studentem/studentką oraz dowód/paszport.

Wiemy, że wciąż krąży wiele negatywnych mitów o agencjach pracy, natomiast są to tylko mity. Osoby tam pracujące chcą pomóc kandydatom w znalezieniu pracy a pracodawcom odpowiednich pracowników.

O czym należy pamiętać szukając pracy na wakacje?

W przypadku osób nieletnich musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Pod pojęciem osoby nieletniej mamy na myśli młodocianych w wieku od 15 do 18. roku życia.

Jeśli chodzi o osoby, które ukończyły 18 lat, ważne jest aby nie podejmować się pracy bez podpisania umowy. Mamy wtedy pewność, że otrzymamy wynagrodzenie (lub w przypadku braku jego wypłacenia podstawę do ubiegania się) a w razie wypadku otrzymamy rekompensatę pieniężną. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo i legalność zatrudnienia.

#łączymyzawodowo

Spodobał Ci się ten artykuł ? Podziel tym z innymi! -->

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap nowych artykułów

Poprzednie artykuły

na zdjęciu po lewej stronie widoczny laptop, obok brązowy zeszyt

Praca wakacyjna

Sezon wakacyjny to idealny moment na swoją pierwszą pracę lub dorobienie w czasie studiów. Branża turystyczna  a co za tym idzie gastronomia przygotowują się na

Szukasz pracy?

Pobierz naszą aplikacje Shiftme i spełniaj się w nowym miejscu!

zdjęcie przedstawia brunetkę trzymającą długpis w ustach przy biurku